Pojade.pl - Zabytki Szwecja

Za oknem szaro, buro i deszczowo. Za nami wakacje przed nami święta. Jest to czas, w którym ciężko znaleźć sobie miejsce. Nie warto jednak siedzieć w domu i poddawać się jesiennej depresji. Warto umilić sobie ten czas, wyjeżdżając gdzieś. A gdzie warto pojechać w tym miesiącu?

Szwecja

Skąd znamy Szwecję? Otóż któż nie zna takich zespołów jak Abba, Roxette czy Ace of Base. To właśnie z tego kraju się wywodzą. Choć klimat Szwecji nie należy do najcieplejszych, to jednak jest krajem chętnie odwiedzanym przez turystów, bo ma wiele do zaoferowania. Sztokholm, Goteborg, Malmö, Uppsala – te miasta trzeba koniecznie odwiedzić.

Do Szwecji, a dokładniej do Sztokholmu, warto wybrać się w drugiej połowie miesiąca, bowiem w tym czasie odbywają się dwa, warte zobaczenia, festiwale.

Pierwszym z nich jest Stockholm Food and Beverage Show. Są to targi żywności, na których swoje artykuły i produkty prezentują firmy z całego kraju. Jest to świetna okazja do poznania Szwecji od kuchni.

www.alltommat.se

 

Drugim wydarzeniem, odbywającym się w dniach 17 – 28 października jest Stockholm International Film Festiwal, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych w Europie. Odbywa się co roku, począwszy od 1990 r. Podczas trwania festiwalu zobaczyć można wiele ciekawych filmów, stworzonych przez młodych i debiutujących reżyserów.

 

Niemcy

W sierpniu i wrześniu Niemcy częstowali piwem na piwnych festiwalach, w listopadzie zaś zapraszają wszystkich fascynatów literatury, w szczególności tej niemieckiej. W Bibliotece Uniwersyteckiej w Heidelbergu oglądać będzie można Codex Manesse najważniejszy zbiór poezji średniowiecznej. Manuskrypt ten został spisany w XIV w. i zachował się do czasów dzisiejszych.  Jest pięknie zdobiony i zawiera szereg cennych miniatur. Wystawa  rozpoczyna się 31 października i trwa do 30 grudnia.

 

Anglia

Tym, którzy choć trochę chcą rozjaśnić tę jesienną szarugę proponujemy wybrać się do Anglii, a konkretnie do Blackpool. Tam od września do 6 listopada trwa Blackpool Illuminations, czyli Festiwal Światła. Jest to największy wolny pokaz świateł na świecie. Każdy choć raz powinien to zobaczyć, przeżycie jest niesamowite. Przez dwa miesiące pokazywane są tradycyjne iluminacje, a także te bardziej nowoczesne. Jest tam prawie każdy rodzaj światła: od żarówek, laserów i neonów, aż po światłowody. Tworzą one prawdziwe dzieła sztuki.

Komentarze